KALAYLI BAKIR ÜRÜNLERİMİZİN KULLANIM TALİMATI

Bakır, insanoğluna tarihin başlagıcından itibaren eşlik etmiştir.Rönesans döneminde mükemmel nitelikleri sayesinde mutfaktaki zaferini kazanmıştır. Sağlam, yumuşak ve işlenebilir; en iyi ısı iletkenidir ve her türlü pişirme ihtiyacına uygundur.Pembe parıltılarının çekiciliğiyle iyi bir mutfak düşkünü olan herkesi büyüler.

Çok kalın masif bakırdan üretilen ürünlerimiz, tamamen elle kalaylanmıştır.Gözle görülebilir çizgiler elle yapılan kalaylamanın bir sonucu olup, imalat hatası değildirler.Pirinçten mal edilen el sanatı sapları ürünlerimize hem estetik açıdan bir çekicilik ve şıklık katmakta, hem de bakırın kıymetini ve parlaklığını ön plana çıkarmaktadır.

Genel Bilgiler

Tencere ve pişirme ürünleri üretiminde kullanılan metaller arasında, bakır en iyi ısı iletkenliğine sahip olanıdır.(392w/m k).Bu özellikleri sayesinde bakır kaplarımız yemeklerin lezzetlerini ve besleyici niteliklerini kaybetmeden, homojen bir pişirme süreci garanti etmektedir.Yukarıda bahsi geçen tüm ürünlerimiz içlerinde yemek pişirilmesi üzere üretilmiştir.Tüm bu ürünlerin iç yüzeyleri ve kapakları kalay ile kaplanmıştır.Kalaylama işlemi tamamen e lle yapılmıştır ve bu işlemde %99,9 oranında saf kalay kullanılmıştır.Kalaylama projesi yüzyıllardır kullanılmakta olan geleneksel olanıdır.Üretim esnas ında 2mm kalınlığında katı bakır diskleri kaplar için, 1mm kalınlığındaki diskler ise kapaklar için kullanılmaktadır.Bu ürün periyodik olarak kalaylanır ve parlatılır ise ebedi olabilir.Ürünlerin sapları katı pirinçten yapılmıştır.Hepsi elle vurulmuştur. İnsanlarımız bu ürünlerle yıllarca yemek pişirmiştir.

Bakır mutfak ürünlerinin kullanımı özen ister.Unutmayalım ki sahip olduğunuz ürün, altın, gümüş gibi bir madenin ustalık, işçilik ve alınteri ile şekillendirilip, hizmetinize sunulmuş halidir. Renk değişimi, lekelenmeler doğaldır, yapı marketlerden temin edeceğiniz, krem metal temizleyici ve pamuklu bir bez yardımı ile ilk günkü parlaklığı dış yüzeyde ki lekelerde elde etmeniz mümkündür.Bakır ürünlerimizi mutlaka kısık ateşte kullanmalıyız.Metal kaşık asla kullanılmamalı, aşındırıcı, renk açıcı her türlü deterjan ile temizlemekten kaçınılmalı, bulaşık süngerinin sert yüzeyi ile değil, yumuşak sünger kısmı ile “sadece sıvı bulaşık deterjanı” kullanılarak temizliği yapılmalıdır.

İletkenlik

Bakır 392w/m k

Alüminyum 225w/m k

Paslanmaz çelik 16w/m k

İlk Kullanım İle İlgili Talimatlar

Tencereyi ilk kez kullanmadan önce aşağıdaki tüm talimatlara uyarak süt ile temizleyiniz.

-Tencerenin içine 3-4 cm süt dökünüz, orta dereceli ısıda ocağa koyarak süt kaynayana dek ısıtınız.

-Süt kaynar kaynamaz tencereyi ocaktan alınız ve sütün tencerenin içinde soğumasını bekleyiniz.

-Ürünün içini ve kapağını bulaşık yıkar gibi içerisindeki süt ile temizleyiniz.

-Bu şekilde kalaylı tüm iç yüzeyleri temizledikten sonra, su ve sıvı deterjan ile tekrar yıkayınız.

Mükemmel Bir Mutfak İçin Talimat

-Kapları boş olarak hiçbir şekilde fırına veya ateş üzerine ocağa koymayınız.

-Ürünü düşük ateşte kullanınız.

-Bakır mükemmel bir ısı iletkenidir, dolayısıyla ateşi en düşük ısıda tutarsanız kalaylanmayı bozmadan ve az enerji harcayarak kusursuz bir pişirme sağlayabilirsiniz.

-Saplar pirinçtir, dolayısıyla ellerinizin yanmaması için tutacak kullanmanızı öneririz.

-Yemekleri tencerelerin içinde muhafaza etmeyiniz, onları sadece pişirme ve sofrada servis amaçlı kullanınız.

-Mısır unu püresi ve karamel pişirilmek için kalaylanmamış ürünler tercih ediniz.

Ürünlerin Bakımı

-Daima tahta ve plastik kepçe takımları kullanınız.Metal gereçler kalaya zarar verebilir.

-Yumuşak bir sünger ve sıvı deterjanlar ile elde yıkayınız.

-Temizlik için tel vb kazıyıcı ürünler/maddeler kullanmayınız.

-Kalay cilası bittiği zaman tekrar kullanmadan önce yeniden kalaylatmanız gerekmektedir.

-Yüksek ısılar, tuz, asitli yemekler lekelere veya değişik renk alaşımlarına sebebiyet verebilir ancak imalat hatası değildirler.

-Ayrıca ürünün işlevini ve hijyenini etkilemezler.

-Bakırın dışını temizlemek için tuz ve sirke ya da limon ve tuza batırılmış bir bez ya da bakır temizliği için kullanılan herhangi bir ürün kullanabilirsiniz.

Kalay Kaplaması

Belli bir süre sonra (bu ürünlerin ne sıklıkta ve nasıl kullanıldığına bağlı) kalay iç kaplaması dökülecektir.Kalayın altında bakır görünecektir.Bu durumda ürünleri artık kullanmamalı ve tekrar kalaylatmalısınız.Kalay kaplamanın dökülmüş olduğu kapların içerisinde pişirilen yiyecekler zehirli olabilir.(Yiyeceklerin içinde bulunan asitler bakır ile reaksiyon yaparak 5-6 saatlik temastan sonra zehirli hale dönüşebilir.)Tehlikeyi ürünün tabanını kontrol ederek anlayabilirsiniz.Kırmızı renkli lekeler var ise, kalay kaplamasının dökülmekte olduğu anlamına gelir.